İletişim

Türk-Alman
Biyogaz Projesi

Bu proje Uluslararası İklim Girişimi’nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı
bu girişimi Alman Parlamentosu kararı ile desteklemektedir.

Haberler

Günaydın Çiftliği İmza Töreni

> 23.08.2012

Türk-Alman Biyogaz projesi kapsamında teknik destek için pilot olarak seçilen iki çiftlikten biri olan Gönen'de kurulu Günaydın Çiftliği'nde 26 Haziran 2012 tarihinde imza töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile Gönen Kaymakamı, Belediye Başkanı ve çok sayıda kurum ve firma temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Türk-Alman Biyogaz Projesi ve Günaydın koordinasyonunda yapılan törende Günaydın Çiftliği'ni temsilen açılış konuşmasını yapan İsmet Yalçın bu projede olduğu gibi endüstriyel hayvancılık işletmelerinin planlı ve istikrarlı bir üretimle ülkenin hayvansal üretiminde de istikrar sağlayacağını vurguladı. Yalçın ayrıca çevreye duyarlı üretimin işletmelerinde her zaman önde gelen ilkelerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) adına konuşan Proje Koordinatörü Bülent Cindil de uzun yıllardır Almanya'da hem hayvansal kaynaklı atıkların bertarafı, hem de enerji eldesi için kullanılan biyogaz tesislerinin modern hayvancılık uygulamalarının önemli bir bileşeni olduğunu ve şeffaf bir pilot proje uygulaması seçimi çalışması sonrası ortaya çıkan işbirliğinin sonuçlarının verimli olacağına inandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına konuşan Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak ta Bakanlığın her zaman çevreye duyarlı ve saygılı teknolojileri kullanarak üretim yapılmasını desteklediğini, devam eden Türk-Alman Biyogaz Projesi'nin de başarılı sonuçlarının elbirliği ile alınacağına inandıklarını belirtti. Uluırmak ayrıca bu gibi tesislerin çoğalmasının ülkemizin enerji üretimine katkısının da yadsınamaz olduğunu ifade etti.

İmza töreni sırasında günün konuşmacıları arasında kürsüye gelen Kaymakam Bekir Dınkırcı, Gönen’in mevcut ekonomik verilerini hatırlatarak başladığı konuşmasına yine Gönen’in ekonomik anlamda geleceğine dair tahmin ve beklentilerini özetleyerek devam etti ve sürdürülebilir çevre bilinci ile sürdürülebilir kalkınma hususlarına ağırlıklı olarak değindi.

Konuşmaların tamamlanması ve protokolün imzalanması sonrasında törende hazır bulunan katılımcı, davetli ve misafirlere sunulan öğlen yemeği ve ikramlar ile tören sona erdi.

 

> Haber arşivi